Zapraszamy na kolejny zjazd Wolnego Uniwersytetu Ursynowa. Tym razem odbędą się 2 wykłady: „Magdalena Abakanowicz: Głos Materii” oraz „Egipskie zaduszki. Magia i śmierć nad Nilem".
„Magdalena Abakanowicz: Głos Materii” – prowadzenie: Aleksandra Stańczak, godz. 11.00
Abakanowicz, znana z unikalnych tkanin i rzeźb, eksplorowała relacje między materią a emocjami. W trakcie wykładu omówione zostaną jej charakterystyczne techniki artystyczne, takie jak wykorzystanie naturalnych materiałów oraz refleksje na temat emocjonalnego i symbolicznego ładunku jej prac. Prezentacja będzie również analizować znaczenie dzieł Abakanowicz w kontekście współczesnej sztuki i ich wpływ na odbiorców.
Aleksandra Stańczak - badam świat poprzez sztukę. Jestem doktorem biotechnologii, a z racji swoich zainteresowań ukończyłam podyplomowe studia Historii Sztuki Nowoczesnej PAN. Od dziecka pasjonowały mnie nauki przyrodnicze. Przelewałam wszystkie ciecze w domu, hodowałam pleśń na chlebie. Także rysowałam pantofelki i zbierałam liście. Długo badałam świat naukowo, a teraz robię to poprzez sztukę. Patrzę na farbę. Dotykam kamienia. To, co widzę i czuję, przekazuję słowem i obrazem.
„Egipskie zaduszki. Magia i śmierć nad Nilem" – prowadzenie: Marzena Ożarek, godz. 13.00
Wykładowca opowie o duszach starożytnych Egipcjan, o rytuałach pogrzebowych, o mumifikacji i o żałobie. Zdradzi, dlaczego skarabeusze w kulturze egipskiej mają takie szczególne znaczenie, jak również, dlaczego takie zachowane modele mumii to nieocenione źródło wiedzy o kulturze materialnej dawnego Egiptu?
Marzena Ożarek-Szilke antropolog i archeolog pracująca na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, zaangażowana jest się w Warszawski Projekt Interdyscyplinarnych Badań Mumii (Warsaw Mummy Project Human).