null

Wścieklizna u zwierząt

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W Warszawie od początku roku 2021 stale przyrasta liczba stwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt. Większość z nich dotyczy lisów, jednak chorobę potwierdzono również u kilku kotów oraz psów.

W połowie listopada 2021 r. w m. st. Warszawie jako obszary zagrożone wskazano dzielnice Wawer, Wesoła, Rembertów, Targówek i  Praga-Południe.

Ursynów nie jest obszarem zagrożonym, jednakże warto zachować ostrożność.

Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni; jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

Co zrobić w przypadku ugryzienia człowieka przez dzikie lub domowe zwierzę?
Ważne jest aby jak najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem i skontaktować się z lekarzem medycyny.

Każde ugryzienie człowieka przez dzikie zwierzę lub wzbudzające podejrzenie pogryzienie przez zwierzę domowe wymaga dokładnego sprawdzenia. Zdarzenie powinno zostać zgłoszone powiatowemu lekarzowi weterynarii (Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Warszawie). W sprawie chorób zakaźnych na terenie Warszawy proszę kierować pytania:  tel.: 536 310 809, poczta@wawa.piw.gov.pl , skrytka ePUAP to: 305tpv6tsw.


https://warszawa19115.pl/-/komunikat-uwaga-wscieklizna-
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/wscieklizna
https://www.gov.pl/web/gis/wscieklizna
https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kolejne-przypadki-wscieklizny-u-lisow-wolno-zyjacych-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego