Wydarzenie

Wstecz. Historia Warszawy do początku – spotkanie z prof. Błażejem Brzostkiem

22.02.2022 19:00 - 22.02.2022 20:00
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, Gandhi 9, 02-776 Warszawa
Logo Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" w formie litery A, obróconej na bok. Z prawej strony zielony pionowy pasek.
Autor: UCK "Alternatywy"

Warszawa z czasów wojny, średniowiecza, PRL, zaboru, lat 90. – historia stolicy pasjonuje, inspiruje i wzrusza. Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie literacko-varsavianistyczne z profesorem Błażejem Brzostkiem, autorem głośnej książki „Wstecz. Historia Warszawy do początku”. WSTĘP WOLNY (wejściówki do odbioru w recepcji lub internetowo).

Udamy się w eksperymentalną i niekonwencjonalną podróż przez bogatą przeszłość Warszawy. Spojrzymy wstecz, przyjmując inną niż kiedykolwiek wcześniej perspektywę. Spotkanie poprowadzi Lidia Pańków, dziennikarka, redaktorka, autorka książki „Bloki w słońcu. Historia Ursynowa Północnego”.

UWAGA! Podczas spotkania Muzeum Warszawy, wydawca książki „Wstecz. Historia Warszawy do początku”, zaoferuje sprzedaż jej ostatnich egzemplarzy.

OD AUTORA:
Pisałem tę historię zygzakiem, próbując różnych narracji i punktów widzenia, czerpiąc z historiografii, ale także starając się od niej oderwać, uogólniając, ale też starając się przekazać doświadczenia jednostkowe i odosobnione. Zamiast wykładu chronologicznego dałem coś w rodzaju plastrów, zdejmując warstwy źródeł i interpretacji, odnoszących się do historii Warszawy. Przede wszystkim nie szukałem w dziejach miasta żadnego sensu, żadnej „linii przewodniej” ani „czerwonej nici”, wychodząc z założenia, że mamy do czynienia z nieogarnionym zbiorem doświadczeń (z tysiącami „Warszaw”), które zostały zebrane, a następnie znikły z powierzchni ziemi razem z ludźmi, którzy je przeżyli.
Błażej Brzostek

Sprawdź lokalizację na mapie