Z okazji 80. rocznicy śmierci Eugeniusza Lokajskiego Urząd Dzielnicy Ursynów przygotował wystawę poświęconą polskiemu lekkoatlecie, olimpijczykowi, uczestnikowi kampanii wrześniowej, porucznikowi Armii Krajowej, powstańcowi warszawskiemu. Będzie ją można oglądać w Galerii przy Ratuszu Ursynów (al. KEN 61, Metro Imielin) do 2 października.
- W ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego otwieramy w Galerii przy Ratuszu wystawę prac najważniejszego fotografa powstańczego zrywu, który jest także patronem jednej z ursynowskich ulic. Eugeniusz Lokajski zginął tuż przed upadkiem Powstania, 25 września, pod gruzami zbombardowanej kamienicy, gdzie znajdował się sklep fotograficzny. Tytuł wystawy nawiązuje do jego ostatnich słów – mówi Ostrowski, zastępca burmistrza Dzielnicy Ursynów.
W Powstaniu był oficerem łącznikowym kompanii „Koszta”, a od 30 sierpnia jej dowódcą. Został uprawniony „do noszenia i używania aparatu fotograficznego i filmowego”. Lokajski robił zdjęcia głównie w Śródmieściu i wywoływał je w mieszkaniu swojej siostry Zofii Domańskiej, która przechowała negatywy. 21 lub 22 sierpnia w kinie „Palladium” pokazany został nakręcony przez niego film ze szturmu na budynek PAST-y. 25 września, wobec zbliżającej się kapitulacji powstania, został oddelegowany do Komendy Głównej AK, w celu wykonania zdjęć do fałszywych dokumentów, które miały umożliwić powstańcom opuszczenie miasta z ludnością cywilną.
Eugeniusz Lokajski wykonał ponad 1000 zdjęć dokumentujących Powstanie Warszawskie. Na swoich zdjęciach zdołał uchwycić chyba wszystkie ważniejsze aspekty powstania: walkę powstańców i codzienność ludności cywilnej, barykady i szpitale polowe, powstańczy ślub i pogrzeby ofiar bombardowań niemieckich. Jako pełniący jednocześnie funkcję dowódcy plutonu w kompanii „Koszta”, przedstawiał głównie postacie kolegów z oddziału oraz akcje, w których brali udział. Największą grupę zdjęć stanowi cykl z 20 sierpnia, przedstawiający zdobycie budynku PAST-y, ważnego punktu niemieckiego oporu. Był autorem najbardziej rozpoznawanych portretów powstańców, łączniczek i sanitariuszek. Jego zdjęcia spotkały się z powszechnym uznaniem i stanowią nieocenione świadectwo oporu walczącej stolicy.
Wystawa powstała przy współpracy i dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.