null

XVIII Ursynowskie Dyktando już za nami!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie kobiety i mężczyźni stojący na tle ceglanej ściany oraz banera Dzielnicy Ursynów pozują do zdjęcia.
Autor: UD Ursynów

Pogoda zachęciła dziś do przybycia na XVIII Ursynowskie Dyktando im. Andrzeja Ibisa-Wróblewskiego. Z tekstem przygotowanym przez prof. dr hab. Jerzego Bralczyka oraz doc. dr Grażynę Majkowską zmierzyło się ponad 200 osób. Tekst dyktanda był wyjątkowo trudny.

Tekst dyktanda

„Skądkolwiek bądź tu przybywasz, długo oczekiwany wędrowcze: z Rumi, Rugii czy Antwerpii, niechby tylko z Ostrowi; jeślibyś nawet bomblował po Appalachach, żeglował po Amu-darii czy Huang-ho, usiądźże z nami wpośród najznamienitszych ortografów. Chceszli zająć honorowe miejsce naprzeciwko, czyli vis-à-vis, profesor kulturoznawstwa, urodziwej niczym Chryzeida? Strzeż no się jednak, bo jej wpółprzymknięte oczy przeszyją cię na wskroś. Miejże wonczas jaki bądź, byleby nie historyczny, słownik języka polskiego, bo ta arcyoryginalna dama nierzadko zastawia na nowo przybyłych ortograficzne zasadzki. Nie wybieraj spośród nich pułapek geograficznych, bo polegniesz na hydroizohipsach, może raczej zmierz się z pisownią nazw botaniczno-zoologicznych. Wybierz na przykład ziemno-wodnego, ściśle chronionego rzęsorka. Ta niepozorna, ale jadowita bestia chowa się wpośród brudnożółtych kwiatów urzetu czy lekko lśniących liści ożanki. Wpółzgniłych nibyjagód nie tknie, w turzycowiskach poluje na omrzele. Więcbyś się wahał? Wybierz zatem lekko przestarzałe nazwy gier karcianych: niech to będzie stukułka, a może mariasz? Najlepiej austro-węgierskie makao. Nie w smak przybyszowi te niby-zabawy, z dyktandami musiał się mierzyć od wczesnoszkolnych lat i ciągle nie rozumiał, dlaczego różnie się pisze można by i należałoby, o warto by nie wspominając. Inaczej kościół Mariacki niż hejnał mariacki. Jak by to powiedzieć bez ogródek: czas uprościć polską ortografię!”

Wyniki tegorocznych zmagań

Kategoria „Open”

 1. Julia Jekiełek – Mistrz Ortografii
 2. Magdalena Soszyńska-Kamieniecka – Wicemistrz Ortografii
 3. Anna Bartosiewicz – Wicemistrz Ortografii

Kategoria „Juniorzy’’

 1. Jan Opalski –  Mistrz Ortografii
 2. Antoni Walkowiak – Wicemistrz Ortografii
 3. Julia Mysłek – Wicemistrz Ortografii

Kategoria „Młodziki”

 1. Tymon Pąprowicz – Mistrz Ortografii
 2. Bianka Szewc – Wicemistrz Ortografii
 3. Witold Perkowski – Wicemistrz Ortografii

Kategoria „Ekspert” 

 1. Tomasz Malarz, Marek Szopa i Aleksander Meresiński – ex aequo Mistrzowie Ortografii
 2. Michał Gniazdowski – Wicemistrz Ortografii
 3. Jakub Wasilewski, Agnieszka Buczkowska i Barbara Zagończyk  – ex aequo Wicemistrzowie Ortografii.

Gratulujemy laureatom i wszystkim, którzy mieli odwagę zmierzyć się z tekstem tegorocznego dyktanda!

Na pierwszym planie kobiety i mężczyźni stojący na tle ceglanej ściany oraz banera Dzielnicy Ursynów pozują do zdjęcia.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Na pierwszym planie widać kilkadziesiąt osób siedzących przy stolikach, piszących. W tle widać prowadzącego wydarzenie mężczyznę i ceglaną ścianę.
Na pierwszym planie widać statuetki w kształcie pióra wykonane z mosiądzu, ustawione na stole, na niebieskim materiale. W tle widać ceglaną ścianę.
Kilkadziesiąt osób siedzących kobiety i mężczyźni, piszących i skupionych
Kilkadziesiąt osób siedzących na krzesłach w rzędach piszą są pochyleni skupieni widać ich z profilu
na pierwszym planie widać kilkadziesiąt osób mężczyzn i kobiet siedzących w rzędach na krzesłach trzymają długopisy i kartki są uśmiechnięci