null

Zimowe utrzymanie dróg

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Urząd Dzielnicy Ursynów od kilku lat systematycznie ogranicza stosowanie soli przy odśnieżaniu chodników, a także ogranicza jej użycie w przypadku odśnieżania dróg. Do zimowego utrzymania pasów drogowych stosowany jest wyłącznie piasek, z wyjątkiem 6 ulic o długości 7,1 km.

Zimowym utrzymaniem na Ursynowie w sumie objęto w tym sezonie 88,2 km ulic oraz 98 550,5 m2 chodników. Poza drogami  zapewniono zimowe utrzymanie schodów w 7 lokalizacjach oraz 7 ścieżek rowerowych o łącznej długości 3,1 km. Chlorek sodu stosowany jest jedynie na ulicach: Arbuzowej, Farbiarskiej, Jagielskiej, Poloneza, Przy Bażantarni oraz Pustułeczki. 

Ograniczanie użycia soli 

Sól drogowa, czyli chlorek sodu jest bardzo tanim i skutecznym środkiem przeciwoblodzeniowym, dlatego jest powszechnie wykorzystywany. Jednakże wyrządza przy tym duże zniszczenia i stwarza zagrożenie dla środowiska przyrodniczego. Ze względu na negatywny wpływ soli na środowisko, na terenie Ursynowa staramy się jej używać tylko tam, gdzie jest to niezbędne. 

Największym problemem związanym z chlorkiem sodu jest wpływ na jakość wody. Sól nie znika, gdy topnieje śnieg i lód - jest ona zmywana do jezior i strumieni lub przedostaje się do zasobów wody gruntowej. Poza tym jest niebezpieczna dla zwierzaków, powoduje poranienia łap psów i kotów. Ma niekorzystny wpływ także na rośliny. W wyniku stosowania soli do odladzania jezdni u większości roślin rosnących przy drodze zauważono zahamowanie wzrostu, zmniejszenie rozmiarów oraz liczby liści i korzeni.