null

Złoci szachiści i szachistki uhonorowani 

Drukuj otwiera się w nowej karcie
na tle banerów z herbami Urzędu Dzielnicy Ursynów, przedstawiciele urędu oraz dzieci i mlodzież z Prywatnej Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalnek
Autor: UD Ursynów

Za zdobycie dwóch złotych medali w Finałach Warszawskiej Olimpiady w Szachach Drużynowych reprezentantom i reprezentantkom Prywatnej Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek nagrody wręczył dzisiaj zastępca burmistrza Ursynowa, Piotr Zalewski. Drużyny reprezentujące Ursynów były najlepsze w kategoriach „dzieci” oraz „młodzież”. Gratulujemy! 

Złoci medaliści podczas spotkania w Urzędzie Dzielnicy Ursynów opowiedzieli o przebiegu finałowych zmagań.  Obydwie drużyny były zdecydowanie w czołówce, młodsi gracze byli najlepsi we wszystkich partiach, a starsi zremisowali tylko jedną, pozostałe wygrywając. Kluczem do sukcesu był wyrównany poziom zawodników grających na wszystkich szachownicach, nikt nie odstawał od reszty zespołu.

O tym jak funkcjonują w szkole szachy mówili także rodzice zaangażowani w działanie szkolnego klubu. Trenuje w nim aż siedemdziesięciu zawodników. Celem szkolenia jest nie tyle wychowanie wybitnych arcymistrzów szachowych, ale przede wszystkim rozwój intelektu i osobowościowy uczniów. Młodzi sportowcy z powodzeniem wykorzystują umiejętności nabyte dzięki grze w szachy choćby przy nauce programowania i zdobywaniu wiedzy z dziedzin ścisłych. Efektem tego są m.in. sukcesy w ogólnopolskich olimpiadach z poszczególnych przedmiotów.

W trakcie spotkania dwóch zawodników rozegrało pokazową błyskawiczną partię szachów „na ślepo” czyli bez patrzenia na szachownicę.  Błyskotliwie rozegrana konfrontacja skończyła się remisem. 

- Serdecznie gratuluję sukcesu młodym szachistom i szachistkom, a także wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój tej dyscypliny w Prywatnej Szkole Podstawowej Sióstr Niepokalanek, w tym szczególnie rodzicom, których rola i wpływ na funkcjonowanie tego szkolnego klubu są bardzo istotne. Wyniki i sprawność intelektualna ursynowskich młodych sportowców robią naprawdę duże wrażenie. Nie mogłem wyjść z podziwu, oglądając pokaz partii w ciemno, czyli rozgrywanej wirtualnie bez szachownicy, a jedynie w myślach zawodników. To było niesamowite. Ważne jest też to, że zawodnicy sporo czasu poświęcają również innym sportom, dzięki czemu są dobrze przygotowani do podejmowania dużego wysiłku, jakim jest rywalizacja szachowa na wysokim poziomie – podsumował spotkanie zastępca burmistrza Ursynowa Piotr Zalewski.

Reprezentantów szkoły podstawowej z Kabat czekają zawody w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, które odbędą się 3 grudnia w Wołominie.  Zawodnicy obiecują walkę na sto procent i liczą, że znowu uda się stanąć na najwyższych stopniach podium. Kluczem do zdobycia dobrych miejsc powinien być korzystny wynik w rywalizacji z silną drużyną z Grodziska Mazowieckiego. 
 

na tle banerów z herbami Urzędu Dzielnicy Ursynów, przedstawiciele urędu oraz dzieci i mlodzież z Prywatnej Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalnek
Zobacz galerię (4 zdjęć)
 młodzi szachiści siedzący za stołem prezentujący grę w ciemno, bez użycia szachownicy
Burmistrz Piotr Zalewski wręczający upominki młodym szachistom z Prywatnej Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalnek
Burmistrz Piotr Zalewski wręczający upominki młodym szachistom z Prywatnej Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalnek