Znamy zwycięzców 38. konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”!

Ogród porośnięty kwiatami miedzy innymi byczki, tulipany, krokusy
Autor: Przedszkole nr 267

Zwieńczeniem tegorocznej edycji konkursu była uroczysta gala finałowa. Podczas uroczystości nagrodzonych zostało 22 laureatów – mieszkańców Warszawy i organizacje, którzy wnieśli szczególny wkład w upiększenie stolicy zielenią i kwiatami. Zaszczytne 2 miejsce w kategorii ekoogród/ogród nowoczesny zajęło ursynowskie Przedszkole nr 267 przy ul. Małcużyńskiego

Podczas 38. edycji konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” po raz kolejny mieszkańcy stolicy udowodnili, że są wielkimi miłośnikami roślin i mają do nich wyjątkowe oraz kreatywne podejście. To dzięki ich zaangażowaniu możemy dziś podziwiać najpiękniejsze ogrody, balkony i osiedla. Do udziału w rywalizacji zgłosiło się prawie 300 osób, wśród których znaleźli się zarówno debiutanci, jak i stali uczestnicy.

– Dziękuję wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu za to, że chcieli podzielić się z nami własną wizją zielonej, ukwieconej Warszawy. Każdy urządzony w ten sposób ogródek, balkon czy nawet niewielkie okno sprawia, że stolica staje się jeszcze piękniejszym miastem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Tegoroczni laureaci:

• Balkon, loggia lub okno - Izabela Dutkiewicz, Jakub Wasilewski, Blanka Chmurzyńska, Hanna Wach
  • Ogrody i ogródki przydomowe przy budynku jednorodzinnym - Magdalena Mrówka, Agnieszka Tyborowska, Justyna Nowak
  • Ogródek przy budynku wielorodzinnym - Monika Mika, Barbara Pilich, Agnieszka Mikołajczuk
  • Osiedla mieszkaniowe – tereny spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, budynków komunalnych - Wspólnota Mieszkaniowa Żoliborz Artystyczny, Wspólnota Mieszkaniowa Dzieci II. 110. Warszawy 25AiB, Wspólnota Mieszkaniowa Leszno 15, Spółdzielnia Inwestycji Mieszkaniowych ,,Ursynów”
  • Ekoogród/ogród nowoczesny - Centrum Aktywności I. 86. Międzypokoleniowej ,,Nowolipie", Przedszkole nr 267 w Warszawie, Przedszkole nr 97 ,,Leśna Polanka”
  • Inne formy zieleni miejskie - Dom Opieki dla Seniorów na Oliwskiej, S.O.S. dla podwórek na Muranowie, Zespół Szkół Specjalnych nr 105.

W tym roku Nagrodę im. Stefana Starzyńskiego, za wieloletnie kultywowanie tradycji konkursu, otrzymał Ogród Towarzystwa Przytułku św. 261. Franciszka Salezego w Warszawie.
Nagrodę im. Zofii Wóycickiej przyznano Blance Chmurzyńskiej za obiekt, który w szczególny sposób wyróżniał się od pozostałych w kategorii „Balkony, loggie i okna”, „Ogródki”, „Ogrody i ogródki przydomowe”.

Przedszkole z Ursynowa nagrodzone

W pracach ogrodowych udział brała cała społeczność przedszkolna. Wychowankowie z okazji Dnia Ziemi przynosili rośliny, które wraz z nauczycielkami sadzili w ogrodzie. Osobą odpowiedzialną z ramienia placówki za przygotowanie ogrodu do warszawskiego konkursu była Pani Urszula Troć. Co roku społeczność przedszkola stara się udoskonalać ogród. Oprócz rabat kwiatowych pojawiły się także zioła, owoce oraz warzywa.

Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni” realizuje trendy i idee związane z ogrodnictwem, ekologią, integracją międzypokoleniową czy zero waste. Jego tradycja sięga czasów przedwojennych, a nawiązaniem do tego okresu są przyznawane dziś prestiżowe nagrody im. Stefana Starzyńskiego. To właśnie dawny prezydent Warszawy był inicjatorem konkursu. W latach lat 70., wydarzenie zostało reaktywowane. Przez lata „Warszawa w kwiatach i zieleni” ewoluowała, stając się największym tego typu konkursem w Polsce. Jedno się nie zmieniło – cały czas kluczowe jest to, że do rywalizacji może stanąć każdy, kto ma ogród, ogródek, balkon, a nawet ukwiecone okno. Inicjatywa wspiera aktywność lokalną mieszkańców i tworzy nowoczesną tożsamość Warszawy.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.warszawawkwiatach.pl oraz na Facebooku www.facebook.com/warszawawkwiatach.

Organizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy
Partner: Zarząd Zieleni m.st. warszawy

Ogród porośnięty kwiatami miedzy innymi byczki, tulipany, krokusy
Zobacz galerię (4 zdjęć)