null

Zwiedzanie Parku Natolińskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Nieprzerwanie od 2011 roku każdej wiosny, lata i jesieni Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy organizuje wycieczki po Parku Natolińskim. Ten unikalny na skalę wojewódzką rezerwat, do niedawna jeszcze niedostępny dla zwiedzających, urzeka pięknem przyrody i różnorodnością znajdujących się w nim zabytków. Zwiedzanie Parku co roku cieszy się olbrzymim zainteresowaniem ursynowian.

 

Park Natoliński otworzył swoje podwoje w maju 2011 roku. To efekt porozumienia zawartego między Zarządem Dzielnicy Ursynów a Centrum Europejskim Natolin, administratorem terenu. Wycieczki są bezpłatne i odbywają się pod opieką wykwalifikowanych przewodników, którzy przybliżają zwiedzającym zarówno historię tego niezwykłego miejsca, jak i ciekawostki dotyczące stylów architektonicznych zabytków i arcydzieł natury, które skrywa w sobie rezerwat

 

O atrakcyjności Parku Natolińskiego decyduje między innymi nienaruszona, dziewicza przyroda

- doskonale zachowany starodrzew, a w nim ponad 120 pomników przyrody. Uczestnicy wycieczek podziwiają ogromne, stare drzewa, nie tylko rodzime dęby i lipy, ale również rośliny egzotyczne, m.in. tulipanowiec amerykański. Dodatkowych wrażeń dostarcza oglądanie datowanych na epokę romantyzmu ruin stylizowanych na antyczny akwedukt i gotyckiej bramy otwierającej drogę do Pałacu w Wilanowie. W programie zwiedzania znajdują się także klasycystyczne budowle zaprojektowane dla dawnych właścicieli tych ziem - Czartoryskich i Potockich. Wchodzące w ich skład pałac, świątynia dorycka, most mauretański i sarkofag Natalii (od której imienia nazwę wziął Natolin) Sanguszkowej z Potockich przeszły renowacje i zostały udostępnione do zwiedzania.

Park Natoliński jest niewątpliwą dumą naszej stolicy, którą, dzięki wejściu do parku znajdującego się od strony naszej dzielnicy, od kilku lat mogą cieszyć się wszyscy ursynowianie. Panujący w nim klimat przywodzi na myśl Puszczę Białowieską, który można poczuć, nie wybierając się w daleką podróż.

Prosimy o śledzenie naszej strony internetowej – wkrótce pojawią się tutaj informacje na temat kolejnej edycji zwiedzania rezerwatu! Fotografie z poprzednich edycji zwiedzania Parku Natolińskiego są dostępne pod adresem http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/photo-day-13-0-bylismy-w-parku-natolinskim,2824766,artgal,t,id,tm.html?przekierowanie_mm=1 oraz w galerii poniżej.  

Zobacz galerię (27 zdjęć)